Maciej Pinkwart, Północna Słowacja...

TRASY SAMOCHODOWE

Preszów  Bardiejów

Trasa 14. Piwniczna - Stara Lubowla - Sabinów - Szarisz - Preszów - Bardiejów - Becherów - Konieczna

Trasa przez północny Spisz i prawie cały Szarisz, raczej nizinna i niezbyt długa - ale tylko po terenie Słowacji. Do planowania drogi należy dołożyć jeszcze spory kęs drogi po Polsce. W planie - zwiedzanie starej (Wielki Szarisz) i nowej (Preszów) stolicy regionu Szarisza, a także "słowackiej Krynicy" - Bardiejowa. Planując podróż, powinniśmy wziąć pod uwagę, że jedziemy przez teren, słynący z pięknych krajobrazów i... produkcji słynnego piwa. W Wielkim Szariszu możliwość zwiedzenia ruin średniowiecznego zamku. Tereny przygraniczne dość puste i malownicze.

Trasą 12 dojeżdżamy do Lipanów.
54 km Lipaný. W centrum za kościołem skręcamy w lewo, za drogowskazem w kierunku Preszowa. Szosa biegnie prosto, obniżając się stopniowo, wzdłuż niecki Międzygórza Spisko-Szariskiego.
60 km Czerwienica (Červenica, 360 m) - niewielka, ale historyczna, XII-wieczna miejscowość, wspominana już w 1278 r. jako osada strażnicza. Od końca XIII w. wchodziła w skład majątku Kamienica, potem należała do różnych prywatnych właścicieli. Po lewej stronie mijamy gotycki kościół z XIII w. z renesansową attyką z 1600 r. i barokowym wnętrzem. Po prawej - mocno zniszczony renesansowy kasztel z dwiema wieżami z 1600 r. Prawie bezpośrednio do Czerwienicy przylega kolejna, większa już miejscowość Pečovská Nová Ves (348 m). W okolicy odnaleziono ślady osadnictwa od czasów paleolitu. Miejscowość należała m.in. do rodu Mikčów, potem Cudarów, Pérenyich i rodziny Péchy. Mijamy renesansowy kościół katolicki z II połowy XVI w. z wystrojem barokowym z XVIII w. oraz zespół czterech kaszteli z XVII-XVIII w.
Zabudowa gęstnieje, pojawiają się nowoczesne zakłady przemysłowe i po chwili wjeżdżamy do Sabinowa.
65 km Sabinów* (Sabinov, 324 m). Szosa nr 68 stanowi główną oś miasta, którego centrum utworzyło się wokół rynku, usytuowanego wzdłuż drogi, na typowym dla tej części kraju soczewkowatym placu. W jego środku znajduje się zabytkowy kościół katolicki i budynek liceum. Starówka kryje się po prawej stronie szosy - w pejzażu dawnego średniowiecznego miasta dominują dziś brzydkie, standardowe bloki mieszkalne i duże zakłady przemysłowe. Parking przy rynku po prawej stronie lub przy którymś z bloków po lewej.
Wyjeżdżamy z miasta przez dzielnicę Orkucany, cały czas podążając wzdłuż głównej drogi. W jej osi dokładnie widać regularne, piramidalne wzgórze (570 m), pokryte lasem ze sztucznie zrobionym plateau, na którym wśród drzew kryją się ruiny wielkiej budowli. To Zamek Szaryski* - dawna siedziba władz tego regionu. Jeszcze lepiej widać go z następnej miejscowości.
70 km Szaryskie Michalany (Šarišské Michaľany, 313 m). Wieś powstała w XII w. wokół istniejącego od XI stulecia kościółka Św. Michała, będącego ośrodkiem dla sąsiednich, wcześniej założonych osad. Należała początkowo do dominium Zamku Szaryskiego, a od XV w. do zmieniających się prywatnych właścicieli. W latach 50. XX w. wybudowano tu zakład farmaceutyczny "Imuna", w którym pracuje większość mieszkańców miejscowości i okolicy. Znaczny rozgłos zdobył tutejszy teatr amatorski, który jest organizatorem biennale teatralnego "Zborowiańskie Michalany" - festiwalu, organizowanego na cześć dramatopisarza Juliusa Zboroviana (1921-74), który tu właśnie się urodził i wychował. Obecny kościół, barokowy, pochodzi z 1785 r. Jest tu także renesansowy kasztel z 1785 r., obecnie z wystrojem barokowym.
Jedziemy dalej na wschód otwartym terenem, cały czas mając po prawej stronie Szaryską Zamkową Górę, na której szczycie w gęstych zaroślach giną ruiny zamku. Podgrodziem dawnego zamku jest miejscowość Wielki Szarisz.
Wielki Szarisz* (Veľki Šariš, 269 m) - dziś siedziba wielkich zakładów agrochemicznych i młyna, a także słynnego browaru, usytuowanego na północnym skraju osady, tuż przy szosie. Wjazd do centrum zaraz za browarem w prawo od głównej szosy.
W samym miasteczku nie widać ruin zamku, jedynie imponujące wzgórze. Dojście żółtym szlakiem za rynkiem w prawo do dawnego parku, który trzeba obejść z lewej strony, za parkingiem - w prawo, potem serpentynami na wierzchołek. Trasa 45-minutowa, wejście przez dawną północną bramę.
Po powrocie do głównej szosy jedziemy nadal wzdłuż rzeki Torysa i po chwili wjeżdżamy do przedmieść Preszowa. Pojawiają się charakterystyczne żółte latarnie uliczne, mijamy po lewej stronie pętlę trolejbusową i czteropasmową ulicą Sabinowską dojeżdżamy do głównego skrzyżowania dróg przy hotelu "Šariš". Przy samym hotelu parking strzeżony i płatny, oszczędni mogą postawić auto kilkadziesiąt metrów bliżej, na niestrzeżonym i bezpłatnym parkingu koło centrum handlowego przy tej samej ulicy.
90 km Preszów* (Prešov, 250 m). Będziemy zwiedzać teraz trzecie co do wielkości miasto Słowacji (przeszło 92 tys. mieszkańców). Centrum znajduje się w rynku, wokół którego biegnie ulica Główna. W środku usytuowane są Kościół św. Trójcy i kolegium ewangelickie, rzymsko-katolicki kościół św. Mikołaja i stara szkoła miejska, a także piękne korso kwiatowe. Główny ciąg ulicy zamyka greckokatolicka katedra św. Jana Chrzciciela. Prawe (zachodnie) ramię ulicy Głównej stanowi strefę pieszą, wschodnią stroną jeżdżą samochody i trolejbusowa komunikacja miejska. Spacer warto odbyć od hotelu "Šariš", obok przedwojennego Banku Bosaka i starej synagogi, przez centralną część ulicy Głównej (nie zaniedbując wstąpić do Muzeum Win przy rogu ul. Floriańskiej!) aż do położonego u jej południowego końca Hotelu "Dukla" i nowoczesnego budynku Teatru imienia Jonaša Zaborskiego i z powrotem, po wschodniej stronie, koło kilku księgarń i pięknego Pałacu Rákóczego, gdzie mieści się doskonale urządzone i ciekawe Muzeum Krajoznawcze. Pobyt w Preszowie zapewne zabierze nam około 3 godzin.
Sprzed hotelu "Šariš" odchodzi - w przedłużeniu ul. Lewockiej - droga do Lewoczy i Popradu przez Branisko (E 50). W przeciwną stronę - najpierw na wschód, potem na południe prowadzi autostrada do Koszyc.
Wyjeżdżamy z centralnego skrzyżowania koło hotelu "Šariš" na wschód, za drogowskazami w kierunku Vranowa i Bardiejowa, a lokalnie - na Kapušany. Trzymając się środkowego pasa przejeżdżamy przez podmiejskie osiedla Lubotice (z XVIII-wiecznym kasztelem) i Nižnią Šebastową. Ta ostatnia to XIII-wieczna miejscowość z barokowym, XVI-wiecznym klasztorem i kościołem franciszkanów oraz renesansowym kasztelem, również z XVII w. Obydwa zabytkowe kompleksy (po naszej prawej stronie) łączy piękna aleja lipowa, będąca zabytkiem przyrody. Jedziemy dalej prostą w tym miejscu, bardzo uczęszczaną drogą i dojeżdżając do miejscowości Kapušany (275 m) ustawiamy się na lewym pasie. Na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo, w kierunku na Bardiejów (prosto prowadzi E 371 do Vranowa). Koło klasycystycznego kościoła z 1799 r. skręcamy w prawo i podążamy drogą nr 545. Po lewej stronie doskonale widoczne ruiny Kapuszańskiego Zamku, wybudowanego ok. 1270 r. na miejscu jeszcze starszej twierdzy, z przeznaczeniem na obronę granic państwa węgierskiego. Zamek był mocno uszkodzony w początkach XIV w. w czasie walk Amadejów z królem Karolem Robertem, odbudowany w latach 1410-20 w stylu gotyckim przez rodzinę Kapych z Koprzywnicy. W 1709 r. zniszczony przez wojska Rákóczego, w 1715 z rozkazu cesarza zburzony. Same Kapušany powstały w początkach XII w. jako osada strażnicza na skrzyżowaniu dróg.
Skręcamy w lewo i po chwili wjeżdżamy do miejscowości Tulčík.
105 km Tulčík (286 m)
. Stara osada, wywodząca się z czasów prehistorycznych, jako wieś rozwijała się od XI w., notowana od 1248 r. jako należąca do dominium Zamku Szaryskiego. Od XV w. należała do Zamku Kapuszany. Dawny gotycki kościół, który mijamy po lewej stronie, podobnie jak kasztel z ciekawą sztukaterią mają XVIII-wieczny wystrój.
Od Tulčika już jedziemy przez obszar Beskidów, przecinając Beskidzkie Przedgórze. Kolejna wieś, Demjata (291 m), to także stara słowiańska osada, wywodząca się prawdopodobnie z X w. Po lewej stronie barokowy kościółek z 1774 r. z XX-wieczną wieżą i dwa kasztele, z XVI i XVII w. Jedziemy teraz w górę rzeki Sekčov, już przez teren Ondawskiej Wierchowiny. Tutaj mijamy sporą wieś Raslavice (317 m), powstałą w latach 70. XX w. z połączenia Niżnich i Wyżnich Raslawic. Obydwie miejscowości z szacowną historią, wywodzącą się z XII w. Po prawej, w Niżnich Raslawicach, wznosi się zabytkowy romański kościół z XIII w. i barokowy XVIII-wieczny kasztel.
Nieco młodsze są kolejne wioski, które mijamy dalej na naszej drodze - XIII-wieczne Kobyly (374 m), w XVI w. należące do późniejszego króla Jána Zápolyi, oraz Kľušov (328 m), z XIV w. Droga wchodzi w wąską dolinę między liczącymi ponad 500 m npm. wzgórzami Bania i Hanczov i wśród gęstniejącej zabudowy wjeżdżamy do Bardiejowa.
132 km Bardiejów* (Bardejov, 271 m). Wygląd przedmieść nie wskazuje na to, że oto przed nami jedno z najładniejszych i bardziej historycznych miast północnej Słowacji. Standardowa zabudowa, fabryki, bloki - wszystko to zostawiamy za sobą w momencie, gdy tylko wjedziemy na teren starówki. Za drogowskazem w stronę centrum dojeżdżamy do ul. Rhodego i zatrzymujemy samochód na parkingu pod murami miejskimi (parkometr!). Dalej po centrum trzeba poruszać się pieszo.
Dominującym wrażeniem, po wejściu na bardiejowski rynek, jest kolor. Naturalnie, dobrze jest przyjechać tam w piękny, słoneczny dzień - wtedy dopiero pełnym blaskiem pysznią się mieszczańskie, renesansowe kamieniczki, które polskiemu turyście jako żywo muszą przypominać rynek w Kazimierzu nad Wisłą. Na środku budyneczek ratusza, mały w porównaniu z bazyliką Świętego Idziego, dominującą na północno-wschodnim krańcu placu. Przed ratuszem latem rozstawiana jest scena i kilka rzędów krzeseł: odbywają się tam koncerty i występy teatralne. Na niewielkim placu zawsze jest sporo turystów, głównie polskich i niemieckich. Najwięcej czasu zajmie nam zwiedzenie zabytkowego kościoła św. Idziego oraz kilku oddziałów Szaryskiego Muzeum. Turyści szczególnie chętnie odwiedzają Muzeum Ikon, na rogu ul. Rhodego i Rynku.
Wyjeżdżamy z powrotem ul. Rhodego i skręcając w lewo (ulicą F.Kraľa lub Šiancovą) podążamy za drogowskazami, prowadzącymi początkowo na Świdnik (Svidnik). Po prawej stronie piękny widok na kościół Kalwarii położony na wysokim wzgórzu za rzeką Šibská voda i torami kolejowymi. Jedziemy ulicą Słowacką, przez teren, gdzie znajdowały się najstarsze osady słowiańskie Bardiejowa. Mijamy most na rzece Topľa i skręcając lekko w prawo wyjeżdżamy z miasta. Po chwili w lewo odchodzi droga do renomowanego uzdrowiska Bardiejowskie Kąpiele* (Bardejovské kúpele). Teren powoli podnosi się. Jedziemy w górę rzeki Kamieniec, przez niewielką wieś - ulicówkę Długa Łąka (Dlha Lúka, 293 m), pochodzącą z XIV w., administracyjnie należącą do Bardiejowa. Po prawej stronie klasycystyczny kościół z 1826 r. Wjeżdżamy w wąską dolinę pomiędzy Stebnicką Magurą (900 m) z lewej a Jedlinš (629 m) z prawej strony i po chwili mijamy po prawej stronie wyniosłe ruiny Zborowskiego Zamku (Zborovský hrad), nazywanego też Zamkiem Makowickim. Wybudowany na początku XIV w. w miejscu dawniejszej słowiańskiej osady, służył jako strażnica warowna przy drodze, łączącej Węgry z Polską. W czasie XVII-wiecznych zamieszek przechodził z rąk do rąk, był m.in. obsadzony przez powstańców Thőkőlego, a po stłumieniu powstania został w 1683 r. zburzony przez wojska cesarskie. Dziś same ruiny i otaczający je kompleks leśny stanowią rezerwat przyrody.
142 km Zborov (335 m), Miejscowość wchodziła w skład dominium zamkowego i razem z nim jest wzmiankowana już w 1355 r. Po prawej stronie mijamy kościół z XIV w., którego gotyckie kształty zatarły już przebudowy renesansowa i barokowa. W okolicy wielki cmentarz ofiar I wojny światowej upamiętnia bitwę z 1914 r. między wojskami rosyjskimi i austro-węgierskimi. Wokół ruin XVI-wiecznego, renesansowego kasztelu resztki parku z ponad 100-letnimi lipami.
W centrum wsi droga rozwidla się - w prawo odchodzi szosa 77 prowadząca do Świdnika, w lewo skos - szosa 545 do Becherowa i przejścia granicznego do Polski. Jedziemy za drogowskazami wskazującymi drogę do Polski. Trasa, wznosząc się coraz bardziej wiedzie odkrytym terenem Zborowskiej Kotliny. Za osadą Chmeľova w lewo prowadzi podrzędna droga do ośrodka narciarskiego w Regetówce. My jednak jedziemy prosto.
149 km Becherów (Becherov, 418 m). XV-wieczna wioska, pustoszona kilkakrotnie przez wojska polskie, dla których stanowiła pierwszy punkt na ziemi węgierskiej po przekroczeniu granicy, w czasie pierwszej wojny światowej także była miejscem ciężkich walk. We wsi klasycystyczny kościół z 1847 r. Obecnie w coraz większym stopniu nastawiona na turystykę, związaną zarówno z okolicznymi terenami narciarskimi zjazdowymi (Regetówka) i turystycznymi, jak i w związku z nasilającym się transgranicznym ruchem samochodowym.
Podjeżdżamy coraz wyżej pustym terenem, aż do granicy.
151 km Przełęcz Dujawa (sedlo Dujava, 553 m) - Przejście graniczne Becherów-Konieczna. Przejście całodobowe, dostępne dla obywateli całego świata, oddane do użytku w 1994 r.
Stąd przez Gorlice do Jasła, Rzeszowa i Mielca lub przez Uście Gorlickie i Grybów do Nowego Sącza.

Dalej F
E Powrót do "Spisu treści"