Maciej Pinkwart, Północna Słowacja...

Graniczne przejścia drogowe, przepisy celne i paszportowe

 

Granicę między Polską a Słowacją można samochodem w następujących drogowych przejściach granicznych:

Śląsk, Beskidy, Orawa: Zwardoń - Skalite, Korbielów - Orawska Półgóra, Lipnica Wielka - Bobrów, Chyżne - Trzciana, Chochołów - Sucha Góra;

Tatry: Łysa Polana - Jaworzyna; Jurgów - Podspady;

Pieniny: Niedzica - Łysa nad Dunajcem;

Beskid Sądecki: Piwniczna - Mniszek nad Popradem;

Beskid Niski: Konieczna - Becherów, Barwinek - Wyżni Komarnik (Przełęcz Dukielska).

 

Pieszo, rowerem czy konno można przekraczać granicę w dowolnym miejscu, jeśli nie koliduje to z przepisami innego rodzaju (np. dotyczącymi ochrony przyrody w parkach narodowych, patrz Wstęp.

Do przebywania na terenie Słowacji trzeba mieć dowód osobisty lub aktualny paszport, dowód rejestracyjny samochodu i dowód opłacenia ubezpieczenia OC (polskie powinno być honorowane na terenie całej Unii Europejskiej). Dzieci i młodzież bez własnego dowodu osobistego muszą mieć paszporty. Przepisy z 2003 r. regulują przewóz przez granicę zwierząt tzw. towarzyszących: są to psy, koty i... fretki. Muszą one być zidentyfikowane w postaci czytelnego tatuażu lub wszczepionego mikroczipa i zaszczepione przeciwko wściekliźnie, co musi być poświadczone przez weterynarza w specjalnym zwierzęcym paszporcie. Osobny paszport, wydawany przez lekarza weterynarii posiadającego stosowne uprawnienia, musi mieć także koń, na którym w celach turystycznych przekraczamy granicę.

Bez cła można przewieźć przez granicę dowolną ilość dowolnych artykułów, jeśli tylko ta ilość nie wskazuje, że mają one być przedmiotem handlu. Uwaga: fakt, że z przejść granicznych zniknęli strażnicy i celnicy nie oznacza, że układ z Schengen zlikwidował w ogóle możliwość prowadzenie kontroli granicznej. Kontrole na przejściach i sprawdzanie dokumentów mogą być przywrócone w dawnej postaci w czasie ważnych wydarzeń politycznych lub imprez masowych (głównie sportowych - należy się spodziewać tego w czasie Euro 2012), a poza tym w każdym czasie i dowolnym miejscu może nas zatrzymać straż graniczna i służba celna, by poddać kontroli nasze dokumenty i pojazd, którym się poruszamy.


Dalej F
E Powrót do "Spisu treści"