edni

 

Wszystkie zawarte tu teksty mogą być wykorzystywane jedynie za zgodą właściciela strony!

© Copyright by Maciej Pinkwart

 

 

Nowinki 

 

1 października 2015

Wariat poszedł do ludzi

 

Wczoraj, 30 września 2015, dotarły do Nowego Targu pierwsze egzemplarze mojej książki "Wariat z Krupówek", rozpoczęła się też jej dystrybucja. Wydawnictwo "Wagant", a konkretnie Renata Piżanowska i jej ludzie wykonali kolosalną pracę i efekt jest rzeczywiście imponujący. To największa, jak dotąd, moja książka i zdaje się jedna z ważniejszych. Tak się składa, że tym razem zanotowałem datę, kiedy zacząłem ją pisać: było to 1 października 2014 roku... A więc powstawanie "Wariata" zajęło rok, jak obszył. Jestem z niej bardzo zadowolony - i bardzo ciekawy, jakie wywoła reakcje.

*

1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Dziś też rozpoczyna się XVII Konkurs Chopinowski. Zastanawiam się co pięć lat, czy ta impreza - poza zadęciem propagandowym - ma jakiś większy sens. Kiedyś rzeczywiście służyła zarówno promocji Polski, jak i roli Chopina w świecie, a laureaci tworzyli pewne wzorce wykonawcze. Ale teraz, kiedy ogólny poziom techniki pianistycznej wzrósł tak bardzo, że już na punkcie startu mamy do czynienia z doskonałymi wykonawcami, kiedy nie ma już żadnych "narodowych szkół" interpretacji, bo kontakty międzynarodowe wśród muzyków są zapewne większe, niż w jakiejkolwiek innej grupie zawodowej, a wiedzę o świecie i tak czerpie się z ogólnodostępnych mediów - jest to tylko quasi olimpiada w skokach przez klawiaturę. Zwycięzcy konkursów w świadomości społecznej żyją - nawet wśród melomanów - nie dłużej niż jeden sezon. Naturalnie, są wyjątki, ale one tylko potwierdzają regułę.

*

Dziś w nocy chyba po raz pierwszy w tym sezonie temperatura w Nowym Targu spadła poniżej zera, liście opadają z drzew w szalonym tempie i chyba już lato nie wróci, mimo że zapowiadają znów ocieplenie. Letnie ubrania poszły do szafy, a wyjechały z niej na zewnątrz kurtki i szaliki. A jutro zaczynam szkółkę...

 

Poprzedni zapis

Powrót do strony głównej