Wszystkie zawarte tu teksty mogą być wykorzystywane jedynie za zgodą właściciela strony!

© Copyright by Maciej Pinkwart

 

 

Nowinki 

 

9 lipca 2015

 

Upały i muzyka

 

Sposób na upały jest prosty: unikać wysokich temperatur. Najczęściej nie wychodziłem po prostu z domu, gdzie panowało miłe 23 stopni. Rano - wcześnie - do sklepu na zakupy, porobić zapasy na kilka dni, potem zajmować się swoją robotę i nie słuchać wstrząsających opowieści o tym, że jak jest lato, to się zrobiło gorąco. Sorry, taki mamy klimat, kontynentalny mimo wszystko, co pokazuje, że w tej kwestii - przynajmniej ostatnio - bliżej nam do Azji niż północnoatlantyckiej Europy. Ale, żeby nie wyjść z wprawy, uzyskanej na prawie tropikalnym Rodos, katowałem się parę razy kilkukilometrowymi marszami w samo południe po mieście. Ani od tego nie schudłem, ani mnie szlag nie trafił, więc może upały nie tak wielkie?

Wczoraj za to w Zakopanem, jak wracałem z wernisażu wystawy Władysława Jarockiego, na trasie z Miejskiej Galerii do parkingu dolało mnie tak okropnie, że potem pół godziny siedziałem w samochodzie, używając go jako suszarki do włosów i ubrania... Mam, naturalnie prawie zawsze w plecaku mały, ale skuteczny parasol, kupiony na takie okazje w Berlinie. "Prawie" w tym przypadku zrobiło kolosalną różnicę... Mam też wspaniały parasol w nutki, jakie mi kiedyś Renata kupiła na... targach książki w Krakowie, ale zarówno berliński, jak i krakowski zostały w aucie. No i w ten sposób Zakopane przypomniało mi to, co ma najlepszego: wspaniały klimat.

Od minionej soboty zaczął się dla mnie sezon lokalnych festiwali muzycznych. 4 lipca 2015 byłem na inauguracji Muzyki nad zdrojami w Szczawnicy, a wczoraj rozpoczął się trwający przez ponad miesiąc zakopiański festiwal muzyki organowej. 15 sierpnia zaczyna się Barok na Spiszu. Poza tym jest mnóstwo roboty z przygotowywaniem tematów na przyszły rok szkolny, z opracowywaniem tego reportażu z Rodosu, no i - wciąż - z uzupełnieniami do "Wariata", który podobno jeszcze w lipcu ma iść do opracowania graficznego i do druku. Ponadto jeszcze są prace jurorskie w Konkursie Poetyckim im. J. Tischnera...

Tak więc Nowinki będą trochę po wakacyjnemu nieregularne.

 

Zdjęcia: 1. Władysław Jarocki, autoportret nad Dunajcem, 1943, zbiory muzeum na Harendzie, 2. Joanna Staszak, 3. Anna Markiewicz, 4. Witold Zalewski i Andrzej Kawecki.

 

 

Poprzedni zapis

Powrót do strony głównej