Wszystkie zawarte tu teksty mogą być wykorzystywane jedynie za zgodą właściciela strony!

© Copyright by Maciej Pinkwart

 

 

Nowinki 

 

29 stycznia 2015

 

Średniość

 

Średnio zimno. Od minus pięć do minus dwa. Średnio śnieżnie - w Nowym Targu do 10 cm, nie więcej. Pewno jeszcze popada i się ochłodzi, ale fakt jest faktem: tej zimy jeszcze nie wyciągałem z piwnicy szufli do odkopywania samochodu, a w kilku minionych sezonach jeździła ze mną już od paru tygodni w aucie.

Chciałem napisać: w kilku minionych latach, ale pomyślałem że to sformułowanie w odniesieniu do zimy będzie trochę nieadekwatne. Ale tak właśnie mamy - język zapewne przewidział ocieplenie klimatu, bo przecież mówimy kilka lat już ją znam, a nie kilka zim, czy jesieni. Czasem ową synekdochę pars pro toto stosujemy w kontekście wiosennym: a ileż to wiosen panna sobie liczy, przy czym zazwyczaj ma to wydźwięk ironiczny...

Średnio ciekawie. Powoli przyzwyczajamy się do strajków, mających za zadanie przygotowanie społeczeństwa do wyborów, w wyniku których wybierzemy kogokolwiek, po warunkiem że będzie to sami-wiecie-kto, żeby nie było tak jak jest dotąd w nadziei, że nowy ponowny premier stanie się demiurgiem, który nam wszystko zmieni na dobre. Pensje małe na większe dla nas, a większe na małe dla naszych-swoich przeciwników, powietrze w Zakopanem na lepsze od tego, jakie jest na Mount Evereście, kolejne na szybsze i nie spóźniające się, bezwęglowe kopalnie na węglowe, a może nawet złote, a odnoszącą sukcesy polską piłkę ręczną na piłkę nożną, też odnoszącą sukcesy. Po czym wystąpimy w Unii Europejskiej, zamkniemy granice, będziemy produkować wyłącznie na swoje potrzeby, każdy ziemniak będzie z Polski, a każde wino zostanie zamienione na wodę, ognistą, zaś komputery krwiopijców z Krzemowej Doliny zastąpimy nowoczesnymi urządzeniami K-202 ś.p. Jacka Karpińskiego. Złotówka, niezagrożona przez żadne euro, znów stanie się niewymienialna, przez co zostanie jej więcej w kraju na potrzeby górników, hutników i kościołów. Poza tym powstaną dodatkowe miejsca pracy w nowobudowanych drukarniach papierów bezwartościowych.

Przestanie być fatalnie, zacznie być przynajmniej średnio.

Strajki się skończą, bo zostaną zabronione, zresztą po co strajkować, jeśli główny cel - zmiana rządu - zostanie osiągnięty. Partia rządząca zostanie uznana za organizację przestępczą i zejdzie do podziemia, partia opozycyjna stanie się partią władzy, a jak to już klasyk tej partii - Władysław G. - stwierdził: władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy. Nie sprawdziło się, nikt nie jest doskonały, prawie nikt, ale jego błędy już nie zostaną powtórzone.

Tak, że jest średnio. Obecnie minus dwa, zachmurzenie umiarkowane, w ciągu dnia możliwość większych przejaśnień, a jak to już kiedyś stwierdził Henryk Kluba - słońce wschodzi raz na dzień. Ten fakt zostanie zmieniony dopiero po zmianie władzy. Na razie cieszmy się tym, że dzień już się mocno wydłużył i średnio trwa u nas 8 godzin i 54 minuty.

 

 

Poprzedni zapis

Powrót do strony głównej