Maciej Pinkwart, Północna Słowacja...

Układ przewodnika

Po części wstępnej przedstawiam opis 15-tu tras samochodowych. Każda z nich zaczynać się będzie i kończyć na jednym z przejść granicznych polsko-słowackich. "Tatrocentryzm" autora każe rozpoczynać od przejść w okolicach Zakopanego - i w Chochołowie, Chyżnem i Łysej Polanie biorą początek pierwsze trasy. W każdym przypadku, gdy używane są określenia "z lewej" lub "z prawej strony", "z przodu" lub "z tyłu" - należy to odnosić do aktualnego kierunku jazdy. Odległości w kilometrach liczone są zawsze od tego przejścia granicznego, z którego rozpoczęła się wycieczka. Wysokość nad poziomem morza według danych zawartych w atlasie samochodowym 1:100 000, wydanym przez VKU w Harmańcu.

Większe lub po prostu ciekawsze miejscowości, udostępnione do zwiedzania jaskinie, zamki i skanseny oraz większe obszary wodne oznaczone w tekście gwiazdką (*) mają osobne hasła w kolejnej części - leksykonie. Osobne hasła mają też poszczególne regiony historyczno-geograficzne. W leksykonie Czytelnik znajdzie dane o położeniu miejscowości, jej przynależność administracyjną, opis historii, wykaz zabytków i muzeów, niekiedy spis ważniejszych osobistości, z miejscowością tą związanych oraz proponowane trasy turystyczne i wykaz najbliższych ośrodków narciarskich, niekiedy także inne propozycje sportowe. Jeśli miejscowość ma własną stronę internetową, podaje jej adres. Tam tez najlepiej szukać aktualnych informacji o zakwaterowaniu i wyżywieniu.

Po leksykonie proponuję względnie krótkie kalendarium dziejów Słowacji, a następnie w części końcowej znajdzie Czytelnik spis popularniejszych potraw, serwowanych w rozmaitych restauracjach opisywanego terenu oraz "Mały almanach piwa słowackiego". Autor z żalem stwierdza, że szczególnie ten ostatni rozdział stanowi jedynie wstępny szkic, jako że obszerność tematu nie pozwala na jego, by tak rzec, wyczerpanie. Kolejne wydania tej książki zostaną, rzecz jasna, poprzedzone głębokimi studiami nad tym zagadnieniem. Książkę kończy spis literatury przedmiotu.

Dalej F
E Powrót do "Spisu treści"