Maciej Pinkwart, Północna Słowacja...


Trasa 1. Lipnica Wielka - Bobrów - Žubrohlava - Orawska Półgóra - Korbielów

Trasa spacerowa, prowadząca po malowniczych terenach północnej Orawy, od Tatr Zachodnich do Beskidów, skrajem  największego na Słowacji akwenu - Jeziora Orawskiego. Uwaga - doskonały skrót z Podhala na polski Śląsk, pozwalający ominąć zatłoczoną zakopiankę. Jedynie 20-kilometrowy odcinek między Żywcem a Bielskiem w dni powszednie jest dość uciążliwy, pozostała część trasy to dla kierowców czysty relaks.

Z Zakopanego lub Nowego Targu przez Czarny Dunajec a z Krakowa lub Rabki przez Spytkowice dojeżdżamy do Jabłonki, gdzie od drogi na Chyżne skręcamy w stronę Lipnicy Wielkiej. Tutaj do przejścia granicznego, położonego na północny zachód od osiedla Wincierówka.

Nieużywane dziś budynki graniczne znajdują się jeszcze po stronie polskiej. Granice mijamy jadąc prostą lokalną drogą na południowy-zachód.

5 km Bobrów (Bobrov, 609 m), niewielka miejscowość (ok. 1500 mieszkańców), założona na prawie wołoskim w połowie XVI w., jako posiadłość Zamku Orawskiego. Mijamy po lewej stronie katolicki kościół św. Jakuba z 1753 r. (we wsi jest także zabytkowa kapliczka św. Anny 1813 r.). Od południowego zachodu w obręb wsi wciska się wąska zatoka Jeziora Orawskiego. Minąwszy kościół skręcamy w prawo skos i między domkami dzielnicy willowej dojeżdżamy do miejscowości Žubrohlavy, gdzie na głównym skrzyżowaniu z drogą 78 skręcamy w prawo, na północ - za drogowskazami do Bielska Białej. 

8 km Žubrohlavy (624 m) Wioska niewielka, ale bardzo schludna, pochodzi z końca XVI w., ma też barokowy kościół pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła z 1761 r. Niebawem Rabča (661 m) - o podobnym pochodzeniu, pierwsze wzmianki z 1564 r., kościół pierwotnie barokowy z 1768 r., modernizowany w latach 30-tych XX w. W prawo odchodzi w tym miejscu droga do wioski Rabčice, położonej o kilka kilometrów od granicy polskiej, coraz bardziej popularnego miejsca wypoczynku, także wśród Polaków. W lewo można dojechać do turystycznej i narciarskiej miejscowości Sihelné znanej także z dorocznego festiwalu folklorystycznego. Według tradycji, notowanej jeszcze w 1919 r. przez Mieczysława Orłowicza, przodkowie górali z Rabczy przybyli z okolic polskiej Rabki, stąd nazwa. Od Rabczy zwarta zabudowa towarzyszy nam już cały czas (ograniczenie prędkości do 40 km/h, częste kontrole policji!). Po kilku kilometrach wjeżdżamy w obręb wsi Orawska Półgóra.

18 km Orawska Półgóra* (Oravská Polhora, 699 m), najbardziej na północ wysunięta miejscowość Słowacji. Długa wieś, rozciągnięta wzdłuż rzeczki Polhoranka, już na terenie Orawskich Beskidów, u podnóża Babiej Góry. Założona w 1588 r., była najbardziej odległą wsią podległą Zamkowi Orawskiemu. Obecnie największym bogactwem miejscowości jest jej piękna okolica i nie zniszczona przyroda. Zabytków brak, zabudowa wsi jest murowana i jak najbardziej współczesna, estetycznie utrzymana, pełna kwiatów. Na północnym końcu wsi skręcamy w lewo i szeroką, doskonale oznakowaną drogą jedziemy w kierunku przejścia granicznego. Lokalna droga w lewo prowadzi do renomowanego ośrodka wypoczynkowego Bela farma.

Dojeżdżamy do przejścia granicznego na przełęczy Glinne, w Polsce znanego jako przejście Korbielów. Przed granicą, tradycyjnie, kilka sklepów z artykułami "spożywczymi".

25 km Przejście graniczne Orawska Półgóra - Korbielów. Oddane do użytku w maju 1995 r., dziś jest puste i nie wykorzystywane. Po polskiej stronie powstaje centrum handlowe i gastronomiczne.

Stąd przez Korbielów, Krzyżową i Jeleśnię do Żywca i dalej - do Bielska i przez Pszczynę do Katowic, lub do Szczyrku i Wisły.

Dalej F
E Powrót do "Spisu treści"