Nowinki

17-11-2007

 

 

 

 

16 listopada 2007 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, dzięki inicjatywie Renaty Piżanowskiej i jej staraniem odbył się Dzień Kultury Francuskiej. Rano Francji uczyły się - poprzez twórczość - dzieci z pierwszy klas dwóch nowotarskich szkół (Zajęcia prowadziły Nina Kaszuba i Renata Piżanowska), potem był dla nich film o Asteriksie i Obeliksie, po południu odbył się pokaz mody inspirowanej klimatami francuskimi przygotowany pod kierunkiem prof. Marceli Pietrzyk przez nauczycielki i uczennice Zespołu Szkół nr 1, potem słuchaliśmy wspomnień Marii Giłki i Jana Nowinowskiego o kontaktach Nowego Targu z podparyskim Evry oraz uczestniczyliśmy we wręczaniu nagród w konkursie recytatorskim "Wspólna Europa", w którym zwyciężyła uczennica z Liceum Goszczyńskiego Ania Kasprzycka, recytująca po francusku wiersz Jacquesa Préverta. Na zakończenie mieliśmy z Renatą wspólny wieczór autorski, na którym przedstawialiśmy fragmenty przewodnika ilustrowanego (zdjęcia Renaty) po Paryżu, przeplatane jej wierszami (TUTAJ teksty). Był też na koniec mój autorski przekład piosenki Charlesa Treneta "La Romance de Paris", noszący tytuł "Zakochani w Paryżu" - TUTAJ tekst polski, TUTAJ nuty. TUTAJ zdjęcia z całej imprezy.

Wśród gości byli m.in. burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, wiele znanych osobistości "miasta", a także  zakopiańczycy: świetni muzycy Mirka i Staszek Lubowiczowie, których obecność sprawiła nam prawdziwą frajdę, Jerzy "Juras" Gruszczyński, muzyk i grafik, oraz architekci Anna i Andrzej Pietraszkiewiczowie.

Wcześniej, 12 listopada, były główne uroczystości jubileuszu 15-lecia zakopiańskiej Szkoły Artystycznej, z której to okazji otrzymałem dyplom i nagrodę Rady Rodziców POSA, dziękuję bardzo!

 

 

 

Poprzednie