Maciej Pinkwart, Północna Słowacja...

ŹDZIAR (Ždiar). W nazewnictwie polskim także Zdziar i Żar (przez mieszkańców wymawiane Zor) Duża wieś (1350 mieszkańców), położona przy Drodze Wolności, na granicy między Tatrami Bielskimi a Magurą Spiską. Powstała w drodze kolonizacji wołoskiej w II połowie XVI w. i należała początkowo do majątku lendackiego Horváthów-Palocsayów. Osadnictwo trafiło tu zarówno z terenów polskich, jak i ze słowackiego Spisza. Budownictwo lokalne wykazuje duże wpływy podhalańskie, choć przeważa klasyczny spiski układ zagród ustawianych w czworoboki z podwórkiem w środku, do którego wjazd prowadzi przez ozdobne bramy. Większość starych domów jest krytych gontami. Kilka części wsi stanowi pamiątkę kultury narodowej. Nadal żywy jest tu góralski folklor, działają zespoły regionalne. W ostatnich latach wieś nabiera w coraz większym stopniu charakteru miejscowości rekreacyjnej, przede wszystkim narciarskiej. Buduje się wiele nowoczesnych willi i pensjonatów, prowadzących wynajem kwater.

Zabytki:

Kościół katolicki z 1831 r. w centrum wsi.

Muzea:

Ździarska Izba (Ždiarska izba), 05955 Ždiar (przy kościele). Czynne od maja do października od poniedziałku do piątku w godz. 900 do 1700, w soboty i niedziele od 900 do 1400. Od listopada do kwietnia tylko od poniedziałku do piątku w godz. 900 - 1600.
Ekspozycja etnograficzna, prezentująca typowe wyposażenie XIX-wiecznej drewnianej chaty ździarskiej.

Dolina Blaszczacka - skansen budownictwa regionalnego.

Zakwaterowanie: Hotel Magura**, 05955 Ždiar, Penzión Slovakia*, c. 263, 05955 Ždiar, Penzión Bayer, c.p. 459, 05955 Ždiar, Penzión Burger, c. p. 498, 05955 Ždiar, Penzión Frukonka, c. p. 320, 05955 Ždiar.

Turystyka i narciarstwo: Położone na wschód od wsi rejony Magury Spiskiej stanowią doskonałe tereny spacerowe: z centrum Ź. przez Magurkę (1193 m) do wsi Wielka Frankowa, 3 godz., znaki czerwone, trasa łatwa, z Blaszczackiej doliny przez Małą Polanę i Bukowinę (1176 m) grzbietem Rzepiska do Przełęczy Magurskiej, 3,5 godz., znaki niebieskie, trasa łatwa. W Tatry Bielskie prowadzi trasa ze Ździaru na Szeroką Przełęcz Bielską, 2,5 godz., znaki zielone, trasa trudna. Wzgórza Bukowina i Jezierski Wierch stanowią dobre tereny do uprawiania paralotniarstwa.
Narciarskie tereny wokół Ź. to przede wszystkim zespoły wyciągów w rejonie Średnicy, w centrum wsi, w przysiółku Bachledowa Dolina oraz w rejonie Jezierska. W sumie do dyspozycji narciarzy jest w okolicy kilkanaście wyciągów i jedna kolejka krzesełkowa. Teren Magury Spiskiej świetnie nadaje się dla turystyki narciarskiej.

EPowrót do leksykonu
E Powrót do "Spisu treści"