Maciej Pinkwart, Północna Słowacja...

JAWORZYNA SPISKA (Tatranská Javorina, Javorina). Niewielka miejscowość (ok. 200 stałych mieszkańców), położona u wylotu Doliny Jaworowej, pod szczytem Rogowej, na granicy między Tatrami Bielskimi i Wysokimi. Początkowo teren ten należał do dóbr lendackich lub niedzickich i wykorzystywany był jedynie jako miejsce sezonowych przepasek pasterzy z pobliskiego Jurgowa. Jego właścicielami byli Horváthowie z Palocsy. W 1789 baron František Horváth założył tu hutę żelaza. Od 1856 r. właścicielem J. był spadkobierca Horváthów - Aladár Salamon, od którego wieś wraz z przyległą częścią Tatr odkupił w 1879 r. pruski książę Christian Hohenlohe-Oeringen. Doprowadził on do likwidacji huty (na jej miejscu do 1935 r. działał zakład papierniczy) i w okolicznych górach utworzył prywatny zwierzyniec. Wybudował drewnianą, stylową rezydencję myśliwską i drewniany kościół. Zmarł w 1926 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Jego spadkobierca, August Hohenlohe w 1936 r. sprzedał dobra jaworzyńskie państwu czechosłowackiemu.
W latach 1918-21 Polska zabiegała bezskutecznie o przyłączenie Jaworzyny i przyległych dolin tatrzańskich do Polski, potem do 1924 r. prowadzono rokowania z Czechosłowacją na temat wymiany Jaworzyny i Tatr Jaworzyńskich za Niedzicę i Kacwin, jednakże przebieg granicy pozostał bez zmian. W czasie rozbioru Czechosłowacji po traktacie monachijskim w 1938 r. Polska wystosowała w sprawie Jaworzyny ultimatum i zajęła jej tereny 1 listopada. 30 listopada pod presją faktów dokonanych Czechosłowacja na mocy podpisanej w Zakopanem umowy zgodziła się oddać Polsce Jaworzynę z okolicą. 1 września 1939 r. teren ten został zajęty przez wojska niemieckie i następnie zwrócony Słowacji.

Zabytki:

Pałacyk myśliwski Hohenlohego z 1884 r., na Maćkowej Polanie.

Kościół drewniany, na cmentarzu z lat 80. XIX w.

Zakwaterowanie: Hotel Poľana***, 05956 Javorina.

Turystyka i narciarstwo: Dolina Jaworowa jest terenem znakomitych wycieczek i wspinaczek. Najpopularniejsze szlaki turystyczne: z Jaworzyny na przełęcz Lodową, 5 godz., znaki zielone, trasa trudna; z Jaworzyny na Przełęcz pod Kopą, 3,5 godz., znaki niebieskie, trasa łatwa; z Łysej Polany na Polski Grzebień, 5 godz., znaki niebieskie, potem zielone, trasa średnio trudna; z Łysej Polany na Rohatkę, 5,5 godz., znaki niebieskie, trasa średnio trudna.
W J. opodal cmentarza znajduje się krótki wyciąg narciarski, na pobliskich terenach Magury Spiskiej są doskonałe trasy dla uprawiania narciarstwa turystycznego.

EPowrót do leksykonu
E Powrót do "Spisu treści"