Maciej Pinkwart

Sierpień z Leksyckim

TUTAJ skan artykułu

 

 

Państwo sobie tu do nas przyjeżdżało, myśmy też buźki wystawiali do słoneczka, bo sierpień okazał się pogodowo nader łaskawy, ale miejscowa ludność pracowała w pocie czoła, i to nie tylko wyżymając oscypki i turystów, także w branży kulturalnej. A osobą może najbardziej zapracowaną był krakowsko-orawski wirtuoz i pedagog, a nade wszystko świetny organizator – Krzysztof Leksycki.

 

Z relacji w „Tygodniku” wiedzą już nasi Czytelnicy, że organizował on i prowadził, a także współtworzył muzycznie odbywający się od 6 do 21 sierpnia 2011 Festiwal Muzyki Kameralnej w Zubrzycy Górnej, Lipnicy Wielkiej i Orawce. W trzy czwartki sierpniowe z żoną i przyjaciółmi występował podczas nowotarskich „Ratuszowych Wieczorów z Klasyką”, a pod koniec miesiąca prowadził kurs dla kwartetów smyczkowych. Elementem tego kursu był sobotni (27 sierpnia 2011) koncert z cyklu „Wieczory w Atmie”. Wzięły w nim udział studenckie kwartety „Contré” i „Amber” oraz znany już tutejszym melomanom „Kwartet Festiwalowy”.

Pierwszy z nich (Paulina Marek, Jakub Bańdur, Tomasz Skotnicki, Jakub Gucik), otworzył koncert prezentacją I części IV Kwartetu smyczkowego c-moll op. 18 Ludwiga van Beethovena z 1799 r. Potem żeński kwartet „Amber” (Elżbieta Pogoda, Barbara Mglej, Magdalena Chmielowiec, Katarzyna Cichoń) przepięknie zagrał I kwartet C-dur op. 37 Karola Szymanowskiego z 1917 r., który mogliśmy za chwilę skonfrontować z młodszym o 10 lat II kwartetem op. 56 tego kompozytora, w wykonaniu zespołu „Contré”. Część studencką wieczoru zamknęły dziewczęta z kwartetu „Amber”, wykonując Quartettsatz c-moll Franciszka Schuberta z 1820 r., stanowiący w założeniu I część (allegro assai) niedokończonego nigdy XII kwartetu smyczkowego. I wreszcie na zakończenie koncertu wystąpili pedagodzy – Kwartet Festiwalowy (bo utworzony na festiwalu orawskim: Krzysztof Leksycki, Ilona Nieciąg, Gianfranco Borelli i Anna Armatys). Kameraliści z Zubrzycy Górnej i z Rzymu zaprezentowali 3 miniatury Fritza Kreislera Piękny Rozmaryn, Cierpienia miłosne i Radość miłości, które wywołały huragan oklasków.

Organizatorem koncertu było Muzeum Narodowe w Krakowie, którego „Atma” jest oddziałem, przy współpracy finansowej Burmistrza miasta Zakopane. Kolejny „Wieczór w Atmie” odbędzie się 1 października 2011, a wystąpią w nim skrzypek Krzysztof Jakowicz i pianista Robert Morawski.