Maciej Pinkwart

Saddam na Podhalu

Nie, tym razem nie będzie o Amerykanach, którzy jak Michael Jackson chcą uzdrowić świat, tylko słowo heal pomyliło im się ze słowek kill, bo wymowa teksańczyków jest niewyraźna. Będzie o wojnie bakteriologicznej, ale na Podhalu.

Od początku marca Nowy Targ ma zatrutą wodę i nie wolno jej pić, a nie powinno się również używać jej do mycia i nawet prania. Woda pobierana jest z Białego Dunajca w ujęciu w Szaflarach, 20 kilometrów poniżej zakopiańskiej “oczyszczalni ścieków”. Słowo to piszę w cudzysłowie, bowiem badania wykazały, że liczby trujących bakterii fekalnych przed oczyszczalnią i za oczyszczalnią różnią się tak, że po “oczyszczeniu” woda wpływająca do Białego Dunajca w Zakopanem zawierała wielokrotnie więcej trucizny, niż przed. 20 kilometrów w dół rzeki zatruta woda wpływa do systemu wodociągowego Nowego Tarhu a 5 kilometrów dalej wypływa z mojego kranu.

Wiceburmistrz Zakopanego Krzysztof Owczarek stwierdził, że nie udowodniono żadnego związku między awarią oczyszczalni w Zakopanem a zatruciem wody w Szaflarach i Nowym Targu i mówi, że cała ta sprawa to manipulacja nowotarskich władz, które zatrutą wodą mącą w głowach swych obywateli, chcąc odwrócić ich uwagę od swoich nieudolnych rządów. Można by oczekiwać, że odpowiedzialny za ścieki wiceburmistrz zauważy związek między zatruciem wody w górnym biegu rzeki z trującą wodą w kranach poniżej. Ale wiceburmistrz jest inżynierem od potencjałów energetycznych, a nie wodnych. I poza tym wykonuje scenę z “13 posterunku” - jeżeli nawet twoja żona zobaczy twoją rękę na piersi innej kobiety - przysięgaj, że to nie twoja ręka...

Z bieżącą polityką wysokiego potencjału sprawa zatrucia wód Białego Dunajca ma i taki związek, że tak jak właściciel największej ilości broni masowego rażenia w świecie - prezydent George Bush oskarża największego właściciela broni masowego rażenia na Bliskim wschodzie Saddama Huseina o chęć zatrucia świata - Saddam zaprzecza, że truje, Bush truje, że Saddam truje.

Wiceburmistrz Zakopanego też truje, że nie truje. Ale jeśli mówi prawdę? Jeśli to od Nowego Targu Saddam Hussein rozpoczął agresję na Stany Zjednoczone, wprowadzając bakterie kałowe do Białego Dunajca? W końcu, nawet w Bagdadzie wiedzą, że Podhale jest najbardziej na wschód wysuniętym stanem Ameryki...