Maciej Pinkwart

Rozmówki męsko-damskie

 

Z faktu, że w naszym rządzie jest stanowisko pełnomocnika do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn nie wynika, że równy status istnieje. Nie takie rzeczy w naszym rządzie rozmijają się z rzeczywistością. Ale nikt jeszcze nie odpowiedział na pytanie, czy równy status jest kobietom i mężczyznom potrzebny. Urawniłowka, czyli w tym przypadku uniseks wydaje się nie cieszyć żadnej ze stron: jeśli nawet kobietom dodalibyśmy to i owo w jednym miejscu, a mężczyznom w drugim – różnice nie znikną. Bowiem tak po prawdzie nie w cielesnej materii i nie w systemie prawnym rzecz się ma cała. Anne Moir i David Jessel w głośnej książce „Płeć mózgu” ukazują, że między mężczyznami i kobietami istnieją tak wielkie różnice w funkcjonowaniu, a nawet budowie mózgu, że rację mogą mieć ci, którzy będą utrzymywać, iż na wiosennym spacerze pod kwitnącymi kasztanami trzymają się oto za ręce przedstawiciele dwóch różnych gatunków ssaków naczelnych.

Być może stąd też tak trudno o porozumienie, nawet gdy obie strony przyjmą, że kieruje nimi dobra wola i wzajemna życzliwość – choć, zdaje się, kobietom takie założenie trudno przyjąć, jako że przez tysiąclecia nauczyły się być zwierzyną łowną, no i teraz, gdy czasy się zmieniły, chcą się odegrać na dawnych myśliwych, a przede wszystkim im nie ufają. Trudno się nam porozumieć, bo mówimy różnymi językami. Słowa jakby są takie same, ale znaczą co innego, które to zjawisko znane jest filologom całego świata. Słowackie čerstvé pečivo (czyt. czerstwe pieczywo) oznacza świeże pieczywo…

Poniżej próba przykładowego zestawienia słów i ich znaczeń w odniesieniu do poszczególnych płci. Dla porównania rozumienie tych samych słów przez kontrolnego osobnika jeszcze innego gatunku.

 

Słownik M-D

 

Mówi mężczyzna:           

Rozumienie M     

Rozumienie K                       

Pies

Tak 

Potwierdzenie 

Próba oszustwa

Jest OK

Nie

Odruch obronny 

Kłamstwo

Zabraniają

Proszę (przy dawaniu)

Doceń to!

Próba przekupstwa

Jest OK

Proszę (przy braniu)

Coś mi się należy

Coś wymusza 

Czegoś chcą

Dziękuję

Fajnie było 

Pewno nie było fajnie

Nie kumam

Jesteś super 

Mam fart

Ma inną – porównuje

Jest OK

Mam mnóstwo pracy

Niech to szlag 

Już mnie nie chce

Znowu bez spaceru

Pójdę z psem 

Uff, odetchnę

Z kimś się umówił

 Jest OK

Nie mówiłem ci tego?

Chyba mówiłem

Ciekawe czy się sypnie

Nie kumam

Kocham cię

Przecież i tak wie

Oho, coś knuje

OK, poliżę go

Musimy się rozejść  

Mam dość

O co mu chodzi, zupa niesłona?

OK, dłuższy spacer

Żegnam, biorę psa 

Idę do Ani

Nareszcie, psu się chce siku

Jest OK

 

Odcinek drugi