Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna

w Zakopanem

(Tutaj oficjalna strona szkoły)


logo szkoły, autor J.GruszczyńskiPowstała w 1992 r przy Szkole Muzycznej I stopnia i w 1996 r. weszła w skład powołanego przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem. Od 1999 r. wraz z klasami gimnazjalnymi tworzy 9 - letni cykl edukacji dla uzdolnionych artystycznie dzieci, od siedmiu do szesnastu lat. W klasach liczących do 16 uczniów, młodzież przebywa pod opieką nauczycieli od godziny 8.00 do 14.00, a w starszych klasach do 16.00 godziny z przerwami na posiłki.
Już od I klasy przedmioty ogólnokształcące uzupełniane są o zajęcia z obsługi komputerów i naukę języka angielskiego, potem dochodzą zajęcia z wiedzy o regionie i drugi język zachodni do wyboru: niemiecki lub francuski. Zajęcia ogólnokształcące przeplatają się z zajęciami artystycznymi takimi jak: nauka gry na instrumentach, zajęcia muzyczne, zajęcia teatralne, taniec, warsztaty literackie, historia sztuki, zajęcia plastyczne i multimedialne. Poza budynkami szkolnymi odbywają się zajęcia takie jak: pływanie, jazda na łyżwach, nartach, lekcje w muzeach i salach koncertowych.
Bardzo ważną rolę w wychowaniu i nauczaniu odgrywają coroczne plenery artystyczne na terenie Polski i w ramach programu integracji europejskiej, w krajach Unii Europejskiej (Francja, Włochy, Grecja) oraz na Słowacji.
Uczniowie już od I klasy występują publicznie w różnych zespołach i grając solo na instrumentach (fortepian, skrzypce, wiolonczela, gitara, flet, klarnet, saksofon itd.). Prace plastyczne eksponowane są w galerii szkolnej, ale też w innych miejscach na terenie Zakopanego i poza nim (m.in. Warszawa, Kraków, Poznań, Toruń, a także Tatrzańska Łomnica, Rennes, Paryż, Rzym, Ateny, Pireus). 
Całość tak ujętego programu wychowania i nauczania ma służyć jak najpełniejszemu rozwojowi osobowości ucznia poprzez stworzenie warunków do swobodnej kreatywności, nieodzownej w karierze zawodowej człowieka na progu XXI wieku. Nad całością kształcenia w POSA opiekę sprawuje Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Rada Naukowa złożona z pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego z dr hab. Krzysztofem J. Szmidtem na czele. Założycielką szkoły i dyrektorem w latach 1992-2005 była Lidia Długołęcka-Pinkwart. Obecnie kieruje nią Justyna Jasiorkowska.
Przy szkole działa ogólnopolskie Towarzystwo Edukacji Artystycznej - organizator sympozjów, konkursów i koncertów, wydawca publikacji szkolnych oraz fundator nagród i stypendiów.