Maciej Pinkwart

Cholera

 

 TUTAJ inne Ścieżki czasu

Tutaj skan artykułu

 

Ilekroć przejeżdżam przez tzw. Rondo Solidarności w Zakopanem myślę o tym, jak bardzo w pogardzie mają historię, tradycjęm a nawet symbolikę religijną ci, którzy na użytek publiczny zawsze mają pełne gęby frazesów o historii, tradycji i religii. Nie wnikam w osobiste preferencje światopoglądowe i religijne władz Zakopanego, obecnych czy minionych, nie interesują mnie ich poglądy polityczne, ale cholera mnie bierze na faryzejskie zakłamanie i instrumentalne podchodzenie do tego, co im powinno być – choćby z racji pełnionych urzędów – takie drogie.

Po zachodniej stronie tego ronda stoi niewielki, metalowy krzyż, „ozdobiony” okropnymi, sztucznymi kwiatami. Żadna informacja nie towarzyszy temu symbolowi, a przejeżdżający obok kierowcy myślą zapewne, że upamiętnia on jakiś wypadek samochodowy – takich krzyży są tysiące przy wspaniałych polskich drogach. I rzeczywiście, w tym miejscu nie wiąże się on z niczym szczególnym. Ale przed budową ronda, gdy było tu jeszcze normalne skrzyżowanie Nowotarskiej z Aleją Trzeciego (dawniej – Pierwszego) Maja, krzyż ten stał w zupełnie innym miejscu, na skraju Równi Krupowej, czyli po wschodniej stronie owego skrzyżowania. Był otoczony niewielkim płotkiem i od czasu do czasu zapalano pod nim znicze i stawiano prawdziwe kwiaty. Krzyż ten wykonano w kuźnickiej hucie żelaza i ustawiono w 1873 lub 1874 roku, w miejscu gdzie pochowano sześć ofiar grasującej wówczas w Galicji epidemii cholery. Leżeli tam m.in. rodzice słynnego skrzypka góralskiego, Bartusia Obrochty, a chował ich prawdopodobnie Klimek Bachleda, późniejszy „król przewodników tatrzańskich”, który podczas epidemii pełnił niebezpieczną rolę grabarza.

Rondo to powstało za czasów tak bardzo dużo mówiącego o tradycji burmistrza Piotra Bąka. Krzyż przeniesiono w byle jakie miejsce w pobliżu – bo w Polsce szanuje się krzyże, a lekceważy to, co one symbolizują. A po grobie rodziców Obrochty jeżdżą samochody lub depczą piesi. W czasie budowy Ronda sygnalizowałem tę sprawę w Urzędzie Miejskim. Bez echa.

Epidemia cholery według pierwszego proboszcza księdza Józefa Stolarczyka - wybuchła w Zakopanem 1 września 1873 roku (wg informacji, ogłaszanych współcześnie przez parafię – trwała od czerwca do października.. Pierwszy umarł Wojciech Roj, po nim jeszcze przeszło 20 osób, bo do ratowania górali przed skutkami epidemii włączył się z wielkim poświęceniem doktor Tytus Chałubiński, któremu pomagał mało znany doktor Witold Urbanowicz ze Żmudzi. Ale choroba zaatakowała sporą część ludności, w tym samego księdza proboszcza Józefa Stolarczyka, którego wyratował Chałubiński. Ze względów sanitarnych ofiary epidemii chowane były poza oficjalnym cmentarzem, z dala od ówczesnego centrum miejscowości. Jeden z takich cmentarzyków cholerycznych, zniszczony przez dbających o szacunek dla historii działaczy już przedstawiłem. Drugi znajdował się nieco dalej na zachód, przy tej samej ulicy Nowotarskiej, przed domem opatrzonym numerem 45 a, gdzie dziś znajduje się Schronisko Młodzieżowe. Jego miejsce wyznacza niewielka kapliczka Matki Boskiej Szkaplerznej, ustawiona tu w 1891 r. przez Andrzeja i Rozalię Tatarów, jako wotum dziękczynne za uratowanie ich życia w czasie epidemii, być może w miejscu, gdzie pochowany został ktoś z ich rodziny. Rozalia Tatarowa to, nawiasem mówiąc, jedna z najciekawszych kobiet Podhala z przełomu XIX i XX wieku. To ona, w swoim Domu Mody Góralskiej, mieszczącym się przy Kościeliskiej (nieopodal karczmy „U Wnuka”) wraz z kilkoma pracownicami szyła konfekcyjne stroje kobiece i to jej dziełem jest przekształcenie dawnych, skromnych i niemal jednolitych kolorystycznie sukien w obecnie znane, kolorowe, wzorowane na stroju krakowskim. To ona wprowadziła na wielką skalę Tybet jako materiał na suknie i chusty, a także haftowany cekinami, kolorowy serdak z wstążkami.

Trzeci cmentarz choleryczny znajdował się obok miejsca, gdzie dziś znajduje się bar „FIS”, koło przystanku mikrobusów przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Jagiellońskiej. W 1873 roku pochowano tu trzy ofiary epidemii, upamiętniając to miejsce dla odmiany drewnianym krzyżem, który zniknął w czasie budowy baru w 1962 roku. Na jednym z drzew w pobliżu powieszono wówczas niewielką metalową pasyjkę. Czy istnieje tam nadal – nie wiem, bo rzadko tam bywam od czasu, gdy poprzednie władze Zakopanego zgodziły się na umieszczenie przy barze nader interesującego pod każdym względem pomnika Józefa Kurasia-Ognia, do dziś stanowiącego - według słów jednego z mówców podczas uroczystości z sierpnia 2006 r. - wzór bohatera do naśladowania.

Warto dodać, że od owej lekarskiej posługi w 1873 roku, o której z pewną tylko przesadą można powiedzieć, iż doktor Chałubiński uratował Zakopane przed zagładą, datuje się trwały związek warszawskiego lekarza z Podhalem i Tatrami, a on sam dzięki swej dobroci, mądrości i… hojności stał się w dziejach stolicy Tatr jedną z najbardziej kochanych postaci.

 

Nowy Targ-Kraków 18-04-2008/

 

 

 

È Æ