Tygodnik Podhalański, 27 marca 2014

 

Tutaj skan artykułu

Inne komentarze w Tygodniku Podhalańskim (2014)

Maciej Pinkwart

Teoria względności, praktyka bezwzględności

 

Przemknęła przez media informacja o odkryciu fal grawitacji, z komentarzem, że oto wykazano prawdziwość ostatniej nieudowodnionej dotychczas hipotezy Alberta Einsteina, przez co teoria względności potwierdziła się w całości. Czyli teoria przekształciła się w praktykę.

Diabli mnie podkusili do pójścia do lekarza celem zdobycia informacji o swoim stanie zdrowia. Nastawiłem budzik, wstałem o świcie i przed zamkniętą jeszcze przychodnią stanąłem jako pierwszy, oczywiście rejestrując się dzień wcześniej. Więc byłem numerem jeden, ale przede mną z numerem minus jeden wszedł do gabinetu pan ze służby zdrowia. Wytłumaczono mi, że co prawda teoretycznie nie powinien, ale jest taka praktyka, bo lekarze mają bardzo trudne życie, przez co chorują.

Trudne życie lekarzy jest też pojęciem względnym: na kontraktach w szpitalu zarabiają co prawda bardzo dużo, ale i ryzyko jest spore, bo w każdej chwili w progu może pojawić się reporter TVN z kamerą. Dlatego często trzeba odreagowywać w prywatnym gabinecie, a to wywołuje frustrację i związane z nią choroby. Radykalnym rozwiązaniem problemu kolejek do lekarzy byłoby przekształcenie państwowej służby zdrowia w służbę dla służby zdrowia i skierowanie reszty pacjentów do prywatnych gabinetów zdrowych już lekarzy. Części osób nie byłoby na to stać i w ten sposób społeczeństwo stałoby się zdrowsze. Podobnie można by z państwowej oświaty wyeliminować uczniów, dzięki czemu szkoły stałyby się przyjemnym i bezpiecznym miejscem pracy dla nauczycieli. O koncertach powinni wypowiadać się tylko muzykolodzy, ale o tym już wiemy.

My tu sobie gadu-gadu, a chłop śliwki rwie. Krym dostał się w ręce Rosjan, którzy zawsze tam byli. Unia Europejska i USA się zirytowały i nałożyły na Rosję sankcje, które objęły już 32 osoby. Ukraina zapewne przejdzie do ofensywy, odcinając Krymowi dostawy wody pitnej, gazu, energii oraz żywności. W tej sytuacji Władimir Władimirowicz, by ratować zagrożone życie poddanych, zajmie teraz Chersoń i inne sąsiadujące z Krymem prowincje ukraińskie, motywowany jedynie względami humanitarnymi. Niewykluczone, że wtedy konieczne będzie rozszerzenie sankcji na kolejne 26 osób.

Teoretycznie wszyscy potępiamy zmiany granic we współczesnym świecie przy pomocy faktów dokonanych przy wsparciu czołgów, transporterów opancerzonych oraz okrętów wojennych. Ale praktycznie kilkadziesiąt procent eksportu Unii kierowana jest do Rosji, która z kolei jest głównym dostawcą surowców energetycznych do krajów Unii. W ubiegłym roku wartość sprzedanych w Rosji towarów pochodzących z UE wyniosła 123 mld euro. Teoretycznie wszyscy popieramy demokrację, ale najlepsze interesy robimy z bezwzględnymi satrapami. Rosyjskie okręty produkowane są we Francji…

Należy tylko mieć nadzieję, że władze Ukrainy, ugryzione przez sąsiada w krymską słabiznę, nie zechcą teraz odreagować, wysyłając nieoznakowane oddziały samoobrony, by przyszły z pomocą ludności ukraińskiej w okolicach Przemyśla.