Tygodnik Podhalański, 10 stycznia 2013

 

Tutaj skan artykułu

Inne komentarze w Tygodniku Podhalańskim (2013)

Maciej Pinkwart

Nierząd A.D. 2013

 

 

Pod siedzibą pewnej instytucji zobaczyłem stoisko, a nad nim hasło: Tutaj wydawnictwa bez cenzury. W sumie prawda, bo przecież nikt nie musi interpretować tego jako informację, że TYLKO TAM sprzedaje się wydawnictwa bez cenzury. Fakt, iż nigdzie w Polsce już nie ma cenzury umyka zapewne uwadze instytucji, która ma prawdę, moralność, dobro i miłość na sztandarach, a śmietankę w spraju na kolanach i imprimatur na dozwolonych przez swoją cenzurę wydawnictwach…

W tym roku, już na starcie pechowym (2013…) święto Trzech Króli wypadło w niedzielę, przez co 28 procent wyborców poczuło się okradzionych przez władze, które przywracając świętu kościelnemu rangę państwową skasowały jednocześnie istniejący przedtem przepis głoszący, że gdy jedno święto wypadało w drugie święto, należało się nam trzecie święto. A teraz nam to ukradli, nie ważne rząd czy opozycja, bo podobno rząd nie rządzi, czyli rządzi nierząd. W dodatku liberałowie ogłaszają, że to nie królowie podążali za gwiazdą betlejemską do stajenki, tylko jacyś mędrcy, czy nawet magowie. W mędrców na pewno nie uwierzymy, gdzie jak gdzie, ale u nas jest tylko jeden mędrzec, a nie trzech, kiedyś było dwóch, ale sam wiecie co się stało. A magowie, to pewno czarownicy z Hogwartu, więc magii mówimy stanowcze „nie”. Jeśli chodzi o trzech króli, to kiedyś było ich więcej, tylko zostali sprywatyzowani. Gdy powrócimy do władzy, odzyskamy co nam zabrano i trzech królów znów będzie dwunastu.

Ruscy mimo pesymistycznych prognoz jednak przyjechali na Podhale i nie przywieźli ze sobą żadnych wraków, tylko najnowsze mercedesy, jeepy i nissany. Szkoda, że nie przyjechał tu najmłodszy Rosjanin - Obelix-Depardieu, który dostał od Putina obywatelstwo rosyjskie, kiedy obraził się na Francję, bo chciała od niego za dużo pieniędzy w formie podatków od milionowych aktorskich zarobków. Rosja jak wiadomo, kocha milionerów popierających władzę – oni nie muszą się martwić o płacenie podatków, a kawior i sowietskoje igristoje dostają w abonamencie. Depardieu grał kiedyś w filmie Rasputina, to teraz może zagrać dwa razy Putina… Rosjanką chce też zostać Brigitte Bardot, bo Francja nie wystarczająco chroni zwierzęta. Rosja, jak wiadomo, jest krajem miłującym pokój i chroniącym przyrodę, zwłaszcza sobole i białe niedźwiedzie.

Ale jest w noworocznym mroku iskierka nadziei: starostwo tatrzańskie wybuduje pod Gubałówką nową halę widowiskowo-targową, w której będzie się odbywać doroczny festiwal jedzenia oscypków i strzyżenia baranów, a na inauguracji zbójnickiego zatańczy Paris Hilton, zaproszona już przez Andrzeja Stocha do przecięcia wstęgi w nowo otwartym hotelu Hilton-Morskie Oko. Słodka Paris zagra także postać Heleny Modrzejewskiej w nowej sztuce tutejszego Towarzystwa Teatralnego. Osoby dobrze poinformowane sugerują, że postać jej chrześniaka Witkacego zagra sam Andrzej Stoch, zaś casting na rolę jego ojca – Stanisława Witkiewicza - w cuglach z powodu brody wygra Jerzy Zacharko. Andrzej Gąsienica Makowski jak zawsze pozostanie Sabałą, czyli ojcem chrzestnym.