OlczaKościół Księży Misjonarzy pod wezwaniem NPM Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza-Piszczory 13

Msze św. w dni świąteczne: 7.00, 9.00, 11.00, 18.30

Kościół powstał w latach 1981-88 według projektu architekta Tadeusza Gawłowskiego. Charakterystyczny kształt pięciu odrębnych segmentów nawiązuje do otaczającego krajobrazu górskiego, oraz do kształtu złożonych w modlitwie rąk. Autorką projektu wystroju wnętrza jest arch. Teresa Lisowska-Gawłowska. Patronką kościoła jest Matka Boska Cudownego Medalika i jej figura zdobi główny ołtarz. Autorem rzeźby jest Michał Gąsienica-Szostak. Witraże w prezbiterium projektował Tadeusz Brzozowski. Tabernakulum jest ozdobione płaskorzeźbą Karola Badyny „Ostatnia Wieczerza”.

Okna w poszczególnych segmentach zdobione są witrażami autorstwa Macieja Kauczyńskiego. Drogę Krzyżową rzeźbili Zygmunt Piekacz i Wojciech Obrochta, oni też są autorami Piety, usytuowanej w pobliżu głównego wejścia. Zygmunt Piekacz także wykonał interesujące płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Olczy.

Świątynia ma dobrą akustykę i urządzane są w niej niekiedy koncerty kameralne i symfoniczne. W sezonie letnim co tydzień organizowane są recitale organowe.

powrót do strony Zakopanego

powrót do strony głównej