Publikacje Macieja Pinkwarta

To kolejna z "błyskawicznych" inicjatyw Pascala. Redaktor serii, polegającej na zestawieniach zdjęć z okresu międzywojennego lub starszych, z czasów PRL-u i współczesnych, zadzwonił któregoś dnia i powiedział, że mnie proszą o zrobienie takich poszerzonych podpisów do zdjęć, już istniejących, z Podhala, a głównie z Zakopanego. Zgodziłem się, stawiając jako warunek, żeby dali też kilka ładnych zdjęć, robionych przez Renatę. W trakcje okazało się, że tak naprawdę to nie mieli ani scenariusza, ani tych zdjęć w odpowiedniej liczbie i jakości, ani w gruncie rzeczy nic konkretnego. I tak trzeba było robić książkę od tyłu, wciąż pod presją czasu, niedostatku działań redakcyjnych i w sumie bez dobrego pomysłu. Jeszcze redakcja się uparła na tłumaczenie tekstu na "góralski" zamiast - jak inne części serii - na angielski. No ale to już nie był mój biznes, wynajęli do tego fachowców i wyszło jak wyszło.

A zamiast kilku zdjęć Renaty - na dobrą sprawę ona całą rzecz zredagowała, szukała zdjęć archiwalnych po ludziach i muzeach, wreszcie dała mnóstwo swoich.  A nie mógł to "Pascal", współpracujący przecież z nami od ponad roku, zapytać nas o zdanie na początku jak to robić?

 

25 x 25,5 cm, 192 strony, okładka twarda kolorowa, w środku zdjęcia kolorowe i czarno białe, tłumaczenie na góralski Anna Buńda i Stanisława Trebunia-Staszel, wydawnictwo "Pascal", Bielsko-Biała 2007

Tableau

Dalej....